Do czego służy kompresor?

Do czego służy kompresor?

Maszyną, która wytwarza sprężone powietrze w dużych ilościach pod ciśnieniem jest kompresor. To niepozorne i często tanie urządzenie może przydać się zarówno profesjonalistom, jak i majsterkowiczom w przydomowym garażu. Lista zastosowań kompresora jest długa, a zatem przed zakupem warto wyszczególnić jego zadania, by wybrać odpowiedni model.

Działanie i zastosowania kompresora

Kompresor to nic innego jak rodzaj sprężarki. Warto pamiętać, że każdy kompresor to sprężarka, jednak nie każda sprężarka to kompresor – niczym matematyka i powiązania prostokątów z kwadratami. Urządzenie sprężające powietrze, dostępne między innymi w sklepie internetowym scierniwo.pl pozwala na uzyskanie ciśnienia roboczego niezbędnego w procesie piaskowania w okolicach 8 barów. Moc urządzenia charakteryzuje jego pracę, a także zastosowanie – warto zatem przed zakupem dokładnie zgłębić temat, by wybrać idealną do swoich potrzeb maszynę.

Chyba najbardziej rozpowszechnioną branżą, w której używa się kompresorów jest branża motoryzacyjna. Jednym z najbardziej podstawowych jego zastosowań jest obsługa kluczy i narzędzi pneumatycznych, pompowanie kół, przedmuchiwanie zanieczyszczonych elementów. Każdy użytkownik samochodu czy roweru spotkał się z kompresorami różnego typu na stacjach benzynowych, gdzie w kilka minut samodzielnie można uzupełnić powietrze w oponach. Z reguły takie urządzenia mogą sprężyć powietrze do 6-8 barów, co pozwoli na napompowanie niemal każdego rodzaju opon.

Pozostając przy branży motoryzacyjnej, warto pochylić się nad tematem, jakim jest renowacja felg i nadwozia. Nie jest tajemnicą, że samochody starsze, szczególnie włoskie oraz azjatyckie mają skłonności do „przyciągania” rdzy. Dzięki piaskowaniu, które odbywa się przy pomocy kompresora i np. pistoletu do piaskowania w łatwy i szybki sposób można pozbyć się nawet dużych ognisk korozji oraz przygotować elementy karoserii do malowania. Użycie odpowiedniego ścierniwa oraz preparatów może także zahamować rozwój brązowo-pomarańczowego nalotu na kilka kolejnych lat.

Kompresor do użytku domowego, nawet mały i niepozorny, może bardzo ułatwić życie. Dzięki niemu bez wysiłku można napompować basen ogrodowy w letni, upalny dzień, akcesoria do pływania czy materace dla przybyłych na wieczorną imprezę gości.

W branży remontowo-budowlanej, kompresory cenione są za możliwość użycia wraz z zestawem do malowania natryskowego. Rozpraszana farba o wiele szybciej oraz dokładniej zostanie rozprowadzona po powierzchni. To przełoży się z kolei na oszczędności i możliwość zakupu mniejszej ilości preparatu. Przed zmianą koloru wszelkiego rodzaju powierzchni warto zadbać o to, by była ona jak najczystsza. W takim wypadku warto zainteresować się tematem, jakim jest czyszczenie piaskarką bądź pistoletów do piaskowania. Przy pomocy ścierniwa pod ciśnieniem, użytkownik dotrze do najgłębszych zakamarków,  maszyn i urządzeń, czy czyszczeniu elewacji, nadając jej dawnego blasku.

Kompresor śrubowy czy tłokowy?

Najpopularniejszymi urządzeniami stosowanymi w domowych bądź warsztatowych zestawach do piaskowania są kompresory tłokowe, co prawda nie służą one do kilkugodzinnej pracy ciągłej ze względu na to że nie mają wymuszonego układu chłodzenia  jednakże przy odpowiedniej wydajności na poziomie powyżej 600 litrów na minutę praca na piaskarkach kabinowych i syfonowych 38 litrów, 76 litrów bądź 105 litrów z odkurzaczem jest płynna i szybko oczyszcza się zanieczyszczone elementy.

Kompresor śrubowy natomiast charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością na poziomie od 1500 l/min do nawet 20000 l/min. Kompresory śrubowe wymagane są przy pracy dużych piaskarkach przemysłowych gdzie zapotrzebowanie na powietrze jest bardzo wysokie w zależności od wybranej dyszy do piaskowania która  może mieć średnicę wewnętrzną nawet 15 mm. Sprężarka ta ma zazwyczaj oddzielny wymuszony układ chłodzenia dzięki temu może pracować bez przerw. Wybór sprężarki śrubowej wydaje się zatem całkiem logiczny jeżeli pracujemy na dużych urządzeniach pneumatycznych, użytkownik dostaje ekonomiczne i wydajne urządzenie, mogące zapewnić stałą wartość ciśnienia przez długi czas jednakże ceny piaskarek śrubowych nie są niskie.

Piaskowanie myjką ciśnieniową

W przypadku niektórych amatorskich zastosowań, piaskowanie może odbyć się przy pomocy myjki ciśnieniowej, wyposażonej w taką funkcję tj. przez specjalną przystawkę do piaskowania której jeden element węza umieszcza się w materiale ściernym a drugi koniec przymocowany jest do kroćca na lancy piaskującej gdzie ścierniwo miesza się z mgiełka wodną i zostaje wyrzucone pod z dużą szybkością i wysokim ciśnieniem dzięki temu materiał ścierny uderzając w obrabiany przedmiot usuwa ogniska korozji, lakiery, nagary i inne zanieczyszczenia nie powodując pylenia jak przy zwykłym piaskowaniu na sucho.

Lanca do hydropiaskowania pozwoli zaoszczędzić nieco funduszy, gdyż jest tańsza od całego zestawu do piaskowania. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, którym nie zależy na innych możliwościach kompresora, a jedyne, do czego chcą używać techniki obróbki strumieniowo-ściernej, to okazjonalne czyszczenie np. kostki brukowej przed domem, oczyszczenia cegły, tynku, usuwania graffiti .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl