Piaskarki - rodzaje i zastosowanie

Piaskarki - rodzaje i zastosowanie

 Opatentowana 150 lat temu przez Benjamina Chew Tilghmana technologia piaskowania służy nam do dziś. Opierająca się na strumieniu ścierniwa pod wysokim ciśnieniem metoda oczyszczania oraz kształtowania materiałów zgłębia wiele ciekawostek i dylematów. Jednym z nich jest to, jaki rodzaj piaskarki wybrać?

Urządzenia do piaskowania możemy podzielić na te pyłowe oraz bezpyłowe. Do pierwszych z nich zaliczamy zestaw składający się z pistoletu podłączonego do zasobnika na ścierniwo. Piaskowanie odbywa się wtedy na otwartej powierzchni, która, jak wskazuje nazwa, zapyla się drobinkami materiału ściernego. Lepszą metodą pod względem zachowania czystości jest zatem piaskowanie bezpyłowe. Odbywa się ono w specjalnych kabinach, gdzie dzięki zamkniętemu obiegowi powietrza, zanieczyszczenia nie wydostają się na zewnątrz. Takie urządzenia zapewniają bardzo wygodną pracę oraz nieco większe bezpieczeństwo osoby piaskującej.

Świat piaskarek bezpyłowych możemy podzielić na kilka kategorii. Należą do nich piaskarki inżektowe, ręczne i półautomatyczne oraz automatyczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety oraz cechy charakterystyczne, które trzeba odpowiednio dobrać pod obrabiany materiał.

Piaskarki inżektowe

Jest to urządzenie idealnie sprawdzające się w mniej wymagających zadaniach, gdzie nie jest potrzebna ogromna moc czy duża kabina robocza. Niewielkie rozmiary oraz niskie koszty eksploatacji przyciągną do zakupu tego urządzenia głównie niewielkie zakłady, które pośród swoich usług świadczą te z zakresu piaskowania materiałów gumowych, drewnianych czy szklanych.

Piaskarki ręczne i półautomatyczne

W maszynach tej kategorii można obrabiać zarówno małe, jak i średnie elementy. Piaskarki ręczne, analogicznie do nazwy, w całości opierają się na pracy operatora i próżno szukać tutaj pomocy elektroniki. Cały proces technologiczny pozostaje w rękach pracownika, który musi zadbać o każdy szczegół. Jest to jednak dobra propozycja dla firm, które oferują wyroby mało- oraz średnioformatowe.

Półautomatyczne urządzenia w swojej ofercie posiadają już nieco ułatwień dla operatora. Te piaskarki wyposażone są w zautomatyzowane taśmy, którymi obrabiany materiał przemieszcza się samodzielnie, na życzenie piaskującego. Za wygodę trzeba jednak zapłacić. Modele półautomatyczne znacząco różnią się ceną od ich ręcznych „kuzynów”.

Piaskarki automatyczne

Urządzenie takie jak piaskarka automatyczna to klasa sama w sobie. Najwyższa klasa piaskarek oferuje niezwykle przydatne i ułatwiające pracę funkcje, jednak mogą sobie na nie pozwolić jedynie duże zakłady, mające spore możliwości finansowe. Koszt takiego urządzenia rozpoczyna się bowiem od około 50 tysięcy złotych. Cały proces technologiczny w piaskarkach automatycznych opiera się na elektronicznym sterowaniu. Szereg technologii oraz czujników sprawi, że obrabiane materiały będą posiadały powtarzalną jakość, a pomyłki nie zdarzą się niemal nigdy. Jest to ważne przede wszystkim przy dużych zleceniach, gdzie kilkaset elementów musi zostać wykonanych identycznie, bez miejsca na pomyłki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl