Piaskowanie elewacji

Piaskowanie elewacji

Piaskowanie to proces, który swoje pierwsze kroki stawiał pod koniec XIX wieku. To właśnie wtedy Benjamin Chew Tilghman po raz pierwszy wykorzystał ścierniwo pod ciśnieniem do oczyszczania powierzchni. Wraz z biegiem lat ewolucja przyniosła nie tylko nowe urządzenia oraz materiały ścierne, ale również nowe zastosowania piaskowania. Aktualnie pośród szerokiej gamy funkcji, którą oferuje obróbka strumieniowo-ścierna, znaleźć można piaskowanie elewacji.

Zarówno firmy czyszczące, jak i zwykli użytkownicy mogą w łatwy i całkiem tani sposób zrewitalizować fasady budynków, oczyścić je z pozostałości po remoncie lub do takowego właśnie przygotować. Jak wygląda czyszczenie elewacji piaskowaniem i czy można zrobić to samemu?

Sodowanie

Najpopularniejszym ścierniwem używanym w procesie czyszczenia elewacji, szczególnie budynków zabytkowych, jest soda. Ten materiał ścierny, nawet pod dużym ciśnieniem nie wpływa na strukturę delikatnych tworzyw. NaHCO3 można używać w procesie obróbki strumieniowo-ściernej zarówno na mokro, jak i na sucho. Tryb hydrodynamiczny lub otoczki wodnej pozwolą zaoszczędzić sporą część ścierniwa, a także zmniejszą niemal do zera zanieczyszczenia powstałe przy pracy. Rozpuszczalność sody pozwoli także wyzbyć się pylenia, które jest uporczywe w przypadku stosowania śrutu staliwnego czy piasku do piaskowania. Do sodowania nie jest potrzebny również specjalistyczny strój ochronny – wystarczy podstawowy zestaw, na który składają się rękawice, buty robocze oraz maska.

Sodowanie to jedna ze skuteczniejszych form walki z zanieczyszczeniami na delikatnych powierzchniach. Piaskowanie sodą sprawdzi się w przypadku takich surowców jak zabytkowa cegła, szkło, ceramika, aluminium czy tworzywa sztuczne.

Piaskowanie elewacji

W „życiu” każdej elewacji przychodzi taki moment, gdy przestaje już zachwycać swoim kolorem i lśnić czystością. Wtedy do pracy może wejść urządzenie piaskujące do elewacji, które w mig upora się z problemem i nada blask poszarzałym od brudu ścianom budynku. Jak to działa? Drobinki ścierniwa wydobywają się z pistoletu, podłączonego do kompresora, pod dużym ciśnieniem, uderzając tym samym o elewację. W wyniku tego, drobiny brudu odrywają się od całości i pozostawiają piaskowany materiał czystym. Przeciwnicy tego typu operacji zarzucają, że poprzez piaskowanie można uszkodzić struktury i fakturę materiałów – nie jest to prawda. Jeśli sprzęt jest odpowiednio dobrany, a za ścierniwo służą drobinki sody lub innego materiału, wykorzystywane do piaskowania delikatnych powierzchni, nic takiego nie może się stać.

By mieć stuprocentową pewność, że operacja przebiegnie pomyślnie, warto przeprowadzić próbę na niewielkiej powierzchni, najlepiej w miejscu niewidocznym na pierwszy rzut oka. Największe obawy mogą mieć właściciele zabytkowych kamienic, które zbudowane zostały z cegieł.

Piaskowanie na mokro to także jedna z form oczyszczania. Ścierniwo z dodatkiem wody sprawdzi się w sytuacjach, gdy zabrudzenia są naprawdę trudne do zneutralizowania, na przykład po pożarze. Hydropiaskowanie to również brak pylenia, co przekłada się na mniej czasu spędzone przy sprzątaniu stanowiska pracy.

Samodzielne piaskowanie elewacji

Do samodzielnego przeprowadzenia czyszczenia elewacji nie potrzeba wcale ogromnej wiedzy czy sprzętu za grube tysiące. Wystarczy podstawowy zestaw do piaskowania i dobrze dobrane ścierniwo. W przypadku początkujących, najlepiej postawić na sodę, która działa zarówno na sucho, jak i na mokro, oraz z należytą delikatnością potraktuje niemal każdy materiał. Dobrej jakości soda do piaskowania to niewielki wydatek – można ją zakupić między innymi w sklepie scierniwo.pl pod tym linkiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl