Piaskowanie – zastosowanie

Piaskowanie – zastosowanie

Proces piaskowania wynaleziono nieco ponad 150 lat temu. Od tego czasu przeszedł sporą ewolucję – urządzenia są dostępne już nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, jednak również mogą sobie na nie pozwolić zwykli majsterkowicze. Popularyzacja obróbki strumieniowo-ściernej przyniosła szereg nowych zastosowań. Ścierniwo różnego rodzaju oraz urządzenia do różnych zastosowań dają pole do popisu. W jaki sposób można zatem wykorzystać piaskowanie?

Piaskowanie felg, regeneracja

Felgi aluminiowe, w przeciwności do swoich stalowych odpowiedników, są bardziej podatne na uszkodzenia oraz ich widoczność. Alufelga nawet z najoryginalniejszym wzorem w mieście nie będzie prezentować się dobrze, jeśli na jej powierzchni pojawią się przebarwienia czy skazy. W takim przypadku warto zainteresować się ich regeneracją. Tego typu zadanie nie jest trudne, nawet w domowych warunkach – potrzeba jedynie podstawowego zestawu do piaskowania oraz kilku akcesoriów.

W przypadku regeneracji felg z założoną oponą, warto zabezpieczyć ogumienie, na przykład taśmą. Ścierniwo lub kawałki starego malowania mogą rykoszetem trafić w niechciane miejsce, co może przełożyć się na konieczność odwiedzin u wulkanizatora, a tego przecież nikt nie chce. Uzupełniony o odpowiednie ścierniwo zestaw do piaskowania można następnie uruchomić i przejść do głównej „atrakcji”, czyli czyszczenia oraz usuwania starego lakieru. Na koniec pozostaje już tylko uzupełnienie ubytków, przygotowanie do malowania oraz właściwa część nadawania koloru felgom.

Usuwanie rdzy metodą piaskowania

Temat korozji jest dobrze znany przede wszystkim sympatykom motoryzacji. Starsze samochody, szczególnie włoskie oraz azjatyckie, niejednokrotnie mają problemy z nalotem niechcianej rdzy. Podobna przypadłość może spotkać także właścicieli grzejników czy barierek. Usuwanie korozji to idealne zadanie dla piaskarki. Ścierniwo wyrzucane pod dużym ciśnieniem oczyszcza powierzchnię i nadaje jej stary, niezniszczony wygląd. Przy zastosowaniu odpowiedniego materiału ściernego oraz preparatów, możliwe jest także ograniczenie kolejnych nalotów.

Czyszczenie chodników, elewacji

Metoda piaskowania wykorzystywana jest także w przedsiębiorstwach, zajmujących się oczyszczaniem kostki brukowej czy elewacji. Zastosowanie odpowiedniego ścierniwa do piaskowania pozwala na szybką oraz skuteczną walkę z osadem, niechcianymi malunkami czy pozostałościami po chwastach. Bezpieczne ścierniwo, jakim jest między innymi soda, używane jest przede wszystkim w branży renowacji. Dzięki niemu w bezpieczny sposób można pracować z zabytkową cegłą, bez zmartwień o ubytki.

Renowacja mebli

Delikatne ścierniwo, wyrzucane pod ciśnieniem to również doskonałe narzędzie dla osób, zajmujących się renowacją mebli. Sodowanie drewna czy innych delikatnych materiałów może przynieść naprawdę zaskakujące efekty. W połączeniu z odpowiednimi preparatami, piaskowanie to wygodna i niewymagająca wielu umiejętności forma odnawiania antyków.

Piaskowanie delikatnych materiałów – sodowanie

Soda, używana w procesie sodowania, może być wykorzystywana zarówno na mokro, jak i na sucho. Ścierniwo to jest niezwykle wydaje i ekonomiczne, choć użytkownicy cenią je także za właściwości proekologiczne. Rozpuszczalność sody w wodzie oznacza, że nie jest to materiał pylący, co niweluje choroby pyliczne czy urazy pracowników.

Sodowanie to tania, a zarazem skuteczna metoda walki z zanieczyszczeniami, szczególnie na delikatnych materiałach. Bez uszkadzania powierzchni surowca, soda może wyciągnąć brud z najgłębszych zakamarków drewna, stali czy szkła.

Piaskowanie z użyciem sody ma swoje zastosowanie głównie przy renowacji zabytkowych budynków czy pojazdów. W przeciwieństwie do ścierniwa, jakim jest piasek, NaHCO3 nie wpływa w żaden sposób na struktury opracowywanego materiału.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl