Praca przy piaskowaniu

Praca przy piaskowaniu

Zbierająca duże grono fanów metoda obróbki strumieniowo-ściernej stwarza duże zapotrzebowanie na osoby z umiejętnościami obsługi zestawu do piaskowania. W zależności od branży, może wystarczyć podstawowa wiedza, jednak w niektórych przypadkach osoby odpowiedzialne są za naprawdę drogie materiały, które nie mogą ulec zniszczeniu. Jak zatem wygląda rynek pracy w branży piaskowania?

Szeroki wybór dla pracownika

Ciężko jednoznacznie określić, na jaką płacę i na jaki zakres obowiązków musi przygotować się kandydat. Wiele zależy tutaj od branży, w której wykorzystuje się piaskowanie. W przypadku motoryzacji, wiedza nie musi być nader ogromna, jednak warto zaznaczyć, że mogą przydać się umiejętności manualne – wysokie obeznanie z rodzajami pistoletów do piaskowania, rodzaju i rozmiarów dysz piaskujących oraz doboru odpowiednich materiałów ściernych  może pomoc przy obróbce małych lub kanciastych elementów, np. alufelg czy elementów karoserii, zacisków hamulcowych a także szkiełkowania elementów z aluminium i stali nierdzewnej.

Niewiele mniejsza wiedza i umiejętności są natomiast potrzebne w zadaniach, takich jak praca przy oczyszczaniu elewacji lub chodników, betonu. W większości przypadków są to płaskie, duże powierzchnie, a jedyne, czym musi wykazać się kandydat, to podstawowe umiejętności manualne i dobra kondycja fizyczna, jednakże przy odpowiednim dobraniu materiałów ściernych proces ten przebiega sprawnie i nadaje obrabianej powierzchni nowy wygląd.  Małe wymagania przekładają się także na mniejsze zarobki – na zdecydowanie więcej może liczyć pracownik z branży motoryzacyjnej.

Piaskowanie ma także spory udział w zakładach lakierniczych – te zajmują się nie tylko samochodami. W przypadku tego typu usług trzeba już wykazać się nie tylko zdolnościami, ale również wiedzą z zakresu doboru odpowiednich ścierniw do danej powierzchni, doboru odpowiedniego ciśnienia roboczego i wyboru średnicy dyszy do piaskowania, szkiełkowania, sodowania bądź śrutowania. Profesjonalne przygotowanie powierzchni do malowania to połowa sukcesu w trwałym lakierowaniu. Trzeba doskonale wiedzieć, w jaki sposób nadać odpowiednią fakturę, jakich materiałów użyć i jak przeprowadzić cały proces piaskowania. Specjaliści z tej dziedziny mogą już liczyć na naprawdę sowite wynagrodzenie – średnia krajowa jest na wyciągnięcie ich ręki!

Cięcie wodą to jedna z pochodnych obróbki strumieniowo-ściernej. Wyrzucany z dużą prędkością garnet, obijając się o materiał tnie go lub nadaje kształt. Kluczową przewagą waterjet nad innymi metodami tego typu obróbki jest brak oddziaływania cieplnego – plazma czy laser wytwarzają wysoką temperaturę, czego niektóre surowce mogą nie przeżyć dobrze. Technologia hydro-ścierna to również większa dbałość o szczegóły i oszczędność czasu – cięcie wodą ze ścierniwem pozostawia niemal idealnie wykończone krawędzie, które nie wymagają wielkiego zaangażowania i manualnej obróbki.

Ryzyko w pracy przy piaskowaniu

Wraz z postępem techniki, zwiększają się także możliwości ochrony przed zagrożeniami. Aktualnie ciężko zrobić sobie krzywdę przy pracy z piaskarką. Dobre zabezpieczenie pracownika pozwoli uniknąć obrażeń mechanicznych, a często stosowana metoda piaskowania na mokro ogranicza do minimum pylenie, mogące być genezą chorób układu oddechowego.

Ograniczenie ewentualnych urazów można także uzyskać poprzez stosowanie urządzeń, takich jak piaskarka kabinowa. Zamknięta komora, w której przeprowadza się cały proces obróbki strumieniowo-ściernej ogranicza ryzyko urazów mechanicznych oraz tych, spowodowanych pyleniem. Tego typu maszyny nadają się zarówno do zastosowań profesjonalnych jak i amatorskich, zatem można je spotkać w wielu zakładach pracy.

Sodowanie – bezpieczne dla pracownika i przyrody

Jedną z popularniejszych technik piaskowania jest to, z użyciem sody tzw. sodowanie. NaHCO3 to ścierniwo bezpieczne dla środowiska oraz samego pracownika. Możliwość obróbki z użyciem wody ogranicza pylenie, a także pozwala zaoszczędzić materiał ścierny. Łatwiejsza jest także końcowa obróbka materiału, bowiem pozostaje na nim niewiele odpadów z procesu sodowania.

Samo piaskowanie sodą spotkać można przede wszystkim w pracy, gdzie obróbce poddaje się miękkie i delikatne materiały. Należą do nich choćby renowacje budynków czy mebli, konserwacja samochodów (zarówno nowoczesnych, jak i zabytkowych), obróbka porcelany, szkła czy tworzyw sztucznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl